Elektrolity przy dziecięcym odwodnieniu

Co powinno znajdować się w domowej apteczce? Na liście rozwiązań, w które warto się zaopatrzyć, już od dawna znajdują się elektrolity. To właśnie roztwory wodne jonów soli mają największy wpływ na zachowanie w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej i jako takie są nie do przecenienia. Czy jednak odpowiadające za dotlenianie i odżywianie komórek elektrolity powinny być podawane także dzieciom, a jeśli tak, w jakich sytuacjach decydować się na podobne praktyki?

Elektrolity przy dziecięcym odwodnieniu

Odwodnienie – poważny problem

Do utraty elektrolitów dochodzi przynajmniej na kilka sposobów, najczęściej jednak mamy do czynienia z odwodnieniem. I choć problem ten kojarzymy przede wszystkim z osobami dorosłymi, nie oznacza to wcale, że z odwodnieniem nie zmagają się także najmłodsi. Ryzyko odwodnienia jest u nich nawet większe, a sam problem daje o sobie znać stosunkowo szybko. Najczęściej mamy z nim do czynienia w przypadku biegunki, do odwodnienia u najmłodszych mogą jednak prowadzić także wymioty, czy wysoka gorączka nawet, jeśli nie wiążą się z nią żadne dodatkowe objawy. Latem ryzykowne może okazać się też przegrzanie organizmu wynikające z wysokiej temperatury.

Jak rozpoznać odwodnienie u dzieci?

Elektrolity dla dzieci nie powinny być podawane profilaktycznie, warto jednak sięgać po nie już obserwując pierwsze objawy odwodnienia. Jego rozpoznanie nie jest trudne, choć wymaga uważnej obserwacji malucha. Niepokoić powinna przede wszystkim nadmierna senność, zbyt mała ilość oddawanego moczu oraz sygnalizowane przez dziecko ciągłe pragnienie. Zaniepokoić powinny nas także omdlenia oraz wyczuwalne bez konieczności stosowania specjalistycznej aparatury zaburzenia w pracy serca.

Jakie elektrolity podać dziecku?

Większość elektrolitów stworzonych z myślą o najmłodszych można podać nawet trzylatkowi. Dziecko może być bardziej wybredne niż osoba dorosła, dobrze jest więc postawić na te, które mają doustną postać i owocowy smak (https://www.acidolac.pl/produkty/dla-niemowlat-i-dzieci/acidolit-o_smaku-jablkowym). Jeśli podejmowane przez dorosłych środki zaradcze mające zapobiegać odwodnieniu nie przyniosą spodziewanych rezultatów, konieczne jest odwiedzenie lekarza.